EMUS Cell Module Pair CM10WABPR
EMUS Cell Module A&B Pair, CM10WABPR
NOTE: Obsolete part, limited quantity available
SKU
CM10WABPR
Description
The 10 W model is a standard solution, designed for convenient wiring and easy installation on higher-capacity prismatic cells. This model also has a possibility to connect an additional external temperature sensor for measuring the cell temperature.
Contains:
EMUS BMS Cell Module 3A type A – 1 pcs.
EMUS BMS Cell Module 3A type-B – 1 pcs
Specifications:
Shunt characteristics:
 – RTOT= 1.35Ohm
 – PMAX= 10W
Max balancing current: 2,7A (limited by PMAX)
Operating voltage: 2.0V÷4.55V
Operating temperature: -40°C ÷ +80°C
Voltage measurement accuracy:± 10mV
Temperature measurement accuracy: ± 5°C
Dimensions: 75x30x15 mm
Wire length: 100mm